ŠPORTNA ZVEZA VELENJE


“If you fail to prepare, you’re prepared to fail.” (Mark Spitz)


Športno testiranje SLOfit za odrasle

NOVICA 27.09.2023



V sklopu evropskega tedna športa vabimo vse odrasle, od 15. do 65. leta starosti, na testiranje SLOfit, ki ga organiziramo v dveh terminih in sicer:

 

  1. Sreda, 27.9.2023 v Rdeči dvorani Velenje
  2. Četrtek, 28.9.2023 na Bazenu Velenje
 
Sklop merskih nalog SLOfit odrasli je primeren in varen za vse odrasle osebe, ne glede na njihovo starost oziroma zdravstveno stanje. 
V presejalni sklop merskih nalog SLOfit odrasli je vključeno:
  1. Merjenje arterijskega krvnega tlaka v mirovanju,
  2. Merjenje frekvence srca v mirovanju ,
  3. Merjenje nasičenosti kisika v krvi v mirovanju,
  4. Vstajanje s stola 30 sekund.
  5. Reševanje presejalnega vprašalnika
  6. Pogovor z vodjo meritev
Pred izvedbo gibalnih nalog imajo merjenci tudi vodeno ogrevanje in izvedejo meritve telesne višine, mase in obsega pasu.
Po ogrevanju pa sledi sklop gibalnih nalog glede, ki je prilagojen glede na merjenčeve omejitve. Gibalne naloge si sledijo v naslednjem vrstnem redu:
  1. Navpični skok (Gibalna naloga navpični skok se uporablja za oceno eksplozivne moči nog. Z nalogo ocenimo posameznikovo sposobnost proizvajanja maksimalne sile s pomočjo nog, ki je zelo pomembna pri vsakdanjih opravilih).
  2. Stisk pesti (Namen merske naloge stisk pesti je ugotoviti največjo statično moč mišic dlani, zapestja in podlahti. Dobra moč ročnega prijema je pomembna za vsakodnevno življenje, za različne ročne spretnosti in tudi za različne športe).
  3. T-test (T-test je pokazatelj agilnosti, t.j. sposobnosti hitrega spreminjanja hitrosti in smeri gibanja celega telesa v prostoru. Ta naloga kaže na reakcijski čas, časovno usklajenost gibanja, predvidevanje, vizualno zaznavo in usklajenost gibanja celega telesa).
  4. Dotikanje plošč z roko (Dotikanje plošč z roko je pokazatelj hitrosti izmeničnega premikanja rok v določenem času. Naloga ocenjuje sposobnost hitrega prenašanja živčnih impulzov in utrujanja našega perifernega živčnega sistema).
  5. Predklon sede (Z mersko nalogo predklon sede merimo gibljivost nog in spodnjega dela hrbtenice. Grobo merilo ustrezne gibljivosti je, da smo se s stegnjenimi nogami sposobni s prsti rok dotakniti prstov nog. Večja gibljivost na splošno omogoča bolj kakovostno izvedbo gibov, saj lahko gibanje izvajamo v večji amplitudi in bolj usklajeno).
  6. Sorensenov test (S pomočjo Sorensenovega testa ocenimo izometrične vzdržljivost mišic iztegovalk trupa, s tem pa napoved bolečine v spodnjem delu hrbta v naslednjih nekaj letih. Dobro razvita tovrstna mišična vzdržljivost je pomembna za preprečevanje poškodb, saj omogoča ustrezno telesno držo, zdravje spodnjega dela hrbtenice in celotno delovanje telesa).
  7. 6-minutni test hoje (Merska naloga 6-minutni test hoje izmeri razdaljo, ki jo merjenec v tem času prehodi. S tem pa ocenimo posameznikovo srčno-dihalno vzdržljivost, sposobnost prenosa kisika do mišic in njegove izrabe v aerobnih procesih. Močno srce, ožilje in pljuča olajšajo vsakodnevne napore, prav tako pa je visoka raven aerobne moči povezana z zmanjšanjem tveganja za nastanek nenalezljivih kroničnih bolezni in prezgodnjo smrt).
Udeležba na testiranju je za vse udeležnce brezplačna so pa zaželjene prijave na POVEZAVI.

 


Koledar dogodkov

Olimpijski ogenj je prižgan in slovenska pot v Pariz je jasno začrtana

DOGODEK
Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez je na dan prižiga olimpijskega ognja v antični Olimpiji, predstavil projekt #potvPariz, ki je veliko več kot ''le'' športni dogodek. Slovenska bakla, program Slovenske hiše ter različni dogodki in ak